Нюанси торгівлі на Форексі в Україні

Нюанси торгівлі на Форексі в Україні

 

Законодавче регулювання форекс-індустрії в Україні характеризується відсутністю прозорих норм та правил роботи — саме тому сплата податків у цій галузі є досить проблемним моментом навіть при бажанні їх платити.

За основу обговорення візьмемо Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб». Закон цей стосується всіх резидентів України, нерезидентів, які мають доходи в Україні. Це відноситься і до самозайнятих осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю і не є найманими працівниками. До них можна віднести і трейдерів. Закон не обумовлює, що такі особи повинні мати спеціальну освіту та диплом (сертифікат тощо). На фізичних осіб-підприємців закон цей не поширюється.

До речі, а що таке дохід? Дохід — це сума будь-яких коштів, одержаних платником або нарахованих на його користь з різних джерел, як на території України, так і за її межами.

Поговоримо про ставку податку. «Стандартна» ставка 15% від об’єкта оподаткування. Так, якщо трейдер працює через іноземного брокера, то із суми доходу він повинен сплатити 15% і подати до ДПІ річну декларацію. Якщо брокер — український банк або інша фінансова структура, то брокер є податковим агентом. Тобто при виплаті грошей трейдеру, банк віднімає суму податку і надсилає її до бюджету. У такому випадку трейдеру не треба подавати самому декларацію до податкової, це зробить банк, відчитавшись в податковій за спеціальною формою.

Окремі форекс-брокери примудряються підносити FOREX (форекс) як гру на тоталізаторі, і зареєстровані як букмекерські фірми. Об’єктом оподаткування при цьому вважається різниця між понесеними витратами і отриманим виграшем. У період з початку прийняття ставки і до закінчення розіграшу, у випадку з трейдингом це відкриття та закриття валютної позиції. Така букмекерська контора теж є податковим агентом і сама утримує податки. Проте варто мати на увазі: ставка податку в цьому випадку буде 30% від об’єкта оподаткування.

Так, трейдер може зареєструватися як приватний підприємець (ПП) і вибрати спрощену систему оподаткування (бути на єдиному податку). Цю можливість йому надає Указ Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва». Згідно з указом ставка єдиного податку не повинна перевищувати 200 гривень на місяць. В указі є чіткий перелік податків і зборів від сплати яких звільняється підприємець.

 

Однак при роботі трейдера як приватного підприємця є деякі незручності. Відзначимо їх:

 

  1. Податок потрібно платити щомісяця до 20 числа, незалежно від того чи торгує трейдер, і чи торгує прибутково.
  2. Приватний підприємець може отримувати прибуток, продаючи товар або надаючи послуги. Якщо трейдер отримує гроші на розрахунковий рахунок у банку, то потрібні підстави для отримання грошей.

 

 

Як правило, у призначенні платежу вказується, що гроші надійшли на підставі такого-договору. Ось приміром, стаття 174 Господарського кодексу України встановила, що підставою для виникнення зобов’язання є договір. Іншими словами трейдер повинен мати на руках підписаний з ДЦ договір. В ідеалі це має бути договір на надання брокеру якихось послуг. Крім договору необхідно щоразу перед відправкою брокером грошей підписувати акт виконаних трейдером робіт. Однак чи багато форекс-брокерів погодяться підписати з трейдером подібний договір? Тому, підписавши з ДЦ договір ні про що, або не маючи договору зовсім, трейдер може мати неприємності в ДПІ.

Чи є вихід? Коли доходи з FOREXа значні, то є сенс подумати про офшори. Тобто грати на FOREX використовуючи свій офшор, а з офшору вже переводити гроші на рахунок ПП. Зі своїм офшором оформити можна все красиво. Однак реєстрація та зміст такої фірми коштує недешево. Якщо ж доходи ще малі, то швидше за все правильним буде декларувати податок 15% і як говоритися, спати спокійно. Крім того у деяких категорій громадян є пільги по сплаті податку (наприклад, чорнобильці).

Тут і виникає питання, чи можна працювати на FOREX,  не реєструючись приватним підприємцем і при цьому не платити податки? За Декретом КМ «Про податок на промисел», не вважається підприємницькою НЕ систематична діяльність (одержання доходу не більше 4 разів у році). Однак декларувати за законодавством все одно потрібно. За цим, перший час не варто реєструвати ПП. Як варіант оптимізації, витрачати дохід в інтернет-магазинах, розраховуючись карткою в торгових точках. Тобто гроші не переводити в готівку. Далі працюємо по наростаючій, якщо починають дошкуляти з податкової — реєструємо приватного підприємця. Намагаємося отримати у ДЦ грамотний письмовий договір. Вершиною роботи ймовірно стане відкриття офшору і робота за вищеописаною схемою.

 

 

 

No Comment

Post A Comment